Svojsíkův závod o poklad rytíře Toulovce – Proseč Pánův Kopec

Skauti nás budou reprezentovat na kraji!

O druhém květnovém víkendu se na základně Pánův kopec, patřící prosečským skautům, konalo okresní kolo Svojsíkova závodu. V pátek se většina skautů sešla o půl třetí u obchodního domu, nakoupili si jídlo na víkend a ve tři hodiny odjeli autobusem směr Proseč. V Proseči se stavili na zmrzlinu a pak už hurá závodit. V pět hodin byl závod odstartován slavnostním nástupem. Poté skauti prokazovali své znalosti a dovednosti v prvním ze tří modulů, v modulu brány. Na jednotlivé členy všech družin čekalo osm zapeklitých úkolů ( jízda zručnosti na neposlušném kole, skládání origami podle návodu, poznávání zvířat podle zvuku, květin podle čichu, oprava píchlého kola, odhad vzdálenosti, váhy a výšky, znalostní test, střelba ze vzduchovky a luku, rozluštění hlavolamu). Po krátké chvíli, stanovené na přípravu večeře, byl odstartován druhý modul táboření. Úkolem všech soutěžních družin bylo ve stanoveném čase postavit pro sebe stany a upravit jejich okolí tak, aby zde bylo možné přenocovat. Po obodování těchto dvou disciplín se naše skautská družina dostala na prozatímní třetí místo. Večer se všichni sešli u táborového ohně a každá družina zde předvedla své krátké představení, naši skauti sehráli scénku s názvem Devět věcí, které nemá dělat chirurg při operaci. Po závěrečné večerce se všichni odebrali do svých stanů načerpat energii na zítřejší závod.

Sobota začala v osm hodin nástupem a vysvětlením nezbytných pravidel a o půl deváté byla na trať puštěna první hlídka. Naši kluci běželi jako třetí. Cestu si určovaly hlídky samy podle mapy, na které měly zakreslená jednotlivá stanoviště (krizová situace, příprava na výpravu, práce s mapou, spolupráce, vyhledávání informací, zdravověda, lanová aktivita, fireshop a detektivní příběh). Na celý závod měly všechny hlídky pět hodin. Lužští skauti byli na trati celkem pět hodin a osmnáct minut, z toho dvacet minut jim bylo počítáno jako čekací čas. Kolem třetí hodiny dobíhaly poslední hlídky a nastalo čekání na výsledky. Krásně prožitý víkend už jen podpořily krásné výsledky, skauti z Luže skončili po sečtení všech bodů na krásném druhém místě a 4. 6. budou okres Chrudim reprezentovat na krajských závodech v Letohradu.