Archivy

Středisková výprava do Kutné Hory

V sobotu 12. dubna se vydal opět plný autobus skautů, rodičů a kamarádů na výlet. Naše první zastávka byla v krásném městě Kutné Hoře. Přestože trochu pršelo, vydali jsme se na prohlídku historického centra města. Cestou jsme se snažili každý nasbírat co nejvíc stříbrňáků, které byly úplně všude. Po stříbrné stezce jsme doputovali až do hloubi země. Čekala nás prohlídka stříbrných dolů. Nejprve jsme se ale museli obléknout do slušivých hornických hábitů a helmy. Každý také obdržel svítilnu. Prohlídka byla velmi zajímavá. Viděli jsme, za jakých těžkých podmínek museli horníci pracovat. Prošli jsme nejužšími i nejnižšími chodbičkami a „viděli“ jsme úplnou tmu. Nakonec jsme se dozvěděli, jak se stříbrňáky vyráběly. Po celou dobu prohlídky jsme se snažili vypátrat význam co nejvíce prapodivných slov, která nám dala Bedla v autobuse. Když jsme vylezli z dolů znovu na povrch země, už nepršelo. Následovala prohlídka nádherného gotického chrámu Svaté Barbory. Protože se počasí umoudřilo, mohl si každý z nás užít jednu adrenalinovou jízdu na bobové dráze. To byl zážitek! Pak jsme nasedli do autobusu a Brtník nás dovezl na další pěkné místo. Navštívili jsme naši nejvýznamnější empírovou stavbu – zámek Kačina. Ve sklepeních tohoto zámku, kde nám bylo trochu chladněji, jsme shlédli rozsáhlou výstavu zemědělských strojů. Abychom se zahřáli, pořádně jsme si zaběhali na místním hřišti za létajícím talířem. Mezitím Bedla vyhodnotila soutěže ve sběru stříbrňáků a zjišťování významu slov. Na vítěze čekaly sladké odměny. I když počasí nebylo úplně ideální, myslím, že se výlet vydařil. Prohlédli jsme si spoustu zajímavých míst a projeli se na bobové dráze. Určitě máme na co vzpomínat. Více fotografií najdete ve fotogalerii střediska.
Jasanka