Archivy

Tábor ROKEMKROKEM 2008 – Račí potok (28. – 12. 7. 2008)

Už samotný název napovídá, čím jsme to letos putovali. A ať je to k neuvěření, byl to ROK! A co se dá za 14 táborových dní stihnout? Že jen pár přehazek, táboráků a stezek odvahy? Tc…my jsme stihli oslavit Nový rok, Velikonoce, Vánoce, dokonce i Silvestra. A protože se o přesnou pravidelnost našich dní, měsíců a roků stará vesmír, vydali jsme se prozkoumat tyto zákonitosti na to nejlepší místo. V Proseči totiž narazíte na Planetární stezku, kde objevíte nejen přesné zmenšeniny planet, slunce a měsíce, ale také zajímavosti o všech těchto vesmírných tělesech. Takřka tropická cesta vesmírem nám zabrala téměř celý den. Proto klobouk dolů před těmi nejmenšími, kteří hned druhý táborový den nastřádali do botasek 20 kilometrů. Ještě ten večer nás překvapila převzácná návštěva. Bylo to Jaro, Léto, Podzim a Zima. Jen co přišli, štěbetali, hašteřili se, chlubili se svými vlastnostmi, ale kdo je ten nejoblíbenější? Na jaký měsíc se těšíme nejvíce? To se musí zjistit! Proto neváháme a v kalendáři ukazujeme na první stránku, na leden. Vhod přijdou palčáky, šály, nepochybně také lyže. Vrháme se na ledovou klouzačku, účastníme se zimních olympijských her. V dalších chladných měsících slavíme den mateřského jazyka, den skautů, den básní nebo den vody. Mezi všemi těmi oslavami stíháme navštívit Svratku, zahrát si golf na anglickém trávníku, usínat v zámecké zahradě nebo pod strašidelným skalnatým převisem, naučit se lasovat nebo upéct masíčko na rozžhavených kamenech. Na jaře jsme zase slavili den památek, navštívili jsme proto zámek v Nových hradech spolu s výstavou historických kol. Holky malovaly velikonoční vajíčka, kluci nás vypráskali pomlázkami. V dubnu je den tance, z tábora umíme macarenu a také moderní salsu, kterou nás naučili profesionální tanečníci. Vyzkoušeli jsme si, jaké je být handicapovaný, v květnu si totiž postižené každoročně připomínáme. Vyrobili jsme si květináče, v den květin jsme si stylově ozdobili podsady. V den rozmanitosti zvířat jsme měli ideální příležitost vyfotit si tučňáka, kachnu, koalu nebo jaguára. Jak jinak oslavit den hudby než táborákem. Společně s panem hvězdářem a profesionálními dalekohledy, brouzdali jsme hvězdnou oblohou. Světlušky i vlčata si plnili vlčky, světýlka, někteří sliby, které jsou prvním krokem do opravdového skautování. Nesmíme zapomenout na starší skauty a skautky, kteří pomáhali vedoucím ve všech směrech. Ale to už bylo horké léto, den leváků nebo den zrušení otroctví. Na podzim jsme si připomněli naše blízké, o kterých se už jen vypráví. Noční cesta lampiónovým lesem je nezapomenutelná. Vyzkoušeli jsme si být vegetariánem i slepcem. V den stromů jsme hledali svůj strom, v den bílé hole ztracený zrak. V den pozdravů jsme se naučili zdravit třiceti cizokrajnými jazyky. Nadešel očekávaný prosinec. Zasněžený stromeček skrýval vánoční dárečky, nechybělo ani cukroví. Silvestr jsme oslavili také jak se patří. Ti kteří si v celoročním putování vedli nejlépe, otevřeli poslední den pomocí získaných klíčů truhlu, do té doby patřící Jaru, Létu, Podzimu a Zimě. Noví měsíční králové si odvezli domů zajímavé ceny, také ti čistotní něco získali, ti zkušení si na turbánek připevnili Tři bílé tesáky nebo Tři kapky rosy. Skauti se skautkami se vrhli do plnění vzácné odborky Tři orlí pera. Vedoucí si odvezli nové zkušenosti, děti nové zážitky. Věříme, že jsme společně prožili těch 14 stanových dní na stejné vlně, která nás unáší dál a dál. Těšíme se na další Račí potok, na další společně strávené chvíle prožité ve skautském duchu. Těšíme se na Vaše lumpárny a upřímné oči v sloup. Liška, Panda, Jasanka, Louka, Bedla, Cylindr, Šídlo, Smíšek, Jana, Zoubek, Hana, Miki, Máma, Kája, Očko, Verča, Jerry, Terezka, Čekanka, Borek, Brepta, Žabka, Honza, Savěnka, Brtník, světlušky, vlčata, skauti, skautky, roveři, rangers a malý František! Více fotek naleznete ve fotogalerii našeho střediska.

Šídlo